Financial Stability Board
 

Fahad Almubarak

Co-Chair RCG for MENA

Governor, Saudi Central Bank

Fahad Almubarak was appointed as Saudi Central Bank Governor (previously known as Saudi Arabian Monetary Agency - SAMA) in January 2021. He held the position of State Minister and Member of Council of Ministers from December 2018 until January 2021. Dr. Almubarak has been Saudi’s G20 Sherpa since September 2018.

He served as an Advisor to the Saudi Royal Court from June 2017 to December 2018. He was also the Secretary-General of G20 Saudi Secretariat from August 2017 to July 2019.

He has held several executive positions in the past 38 years. He was the Governor of the Saudi Arabian Monetary Authority (SAMA) from 2011 to 2016, Director of Morgan Stanley Saudi Arabia from 2005 to 2011, Member of the Shoura Council, Chairman and Managing Director. Dr. Almubarak started his career path as an Assistant Professor at King Fahad University of Petroleum and Minerals.

Dr. Almubarak also served as chairman and member in many private and public companies' board of directors in several industries such as telecommunication, banking, investment, insurance, commerce and industry. He was the first Chairman of Saudi Stock Exchange (Tadawul).